Temnota, nic než temnota

Temnota, nic než temnota

Den se začal podobat noci. Jen několik barevných skvrnek. Někdy žluté, někdy zarudlé, jindy fialové.

Dřív ji to mátlo. Teď už ne.

Postupně se s jejich barvami seznámila. Večer ji začnou před očima kroužit narudlé skvrnky. V poledne, kdy je tělo rozpálené sluncem, rozkvétají ji před očima skvrnky žluté jako květy afrikánů…

A když usíná a probouzí se, skvrnky jsou jemně fialové. Hladí ji cévky v očích jako laskavé dlaně.

Ty skvrnky. Možná že i ony jednou zmizí a potom už Sarondží nepozná, jestli je světlo nebo tma. Bude vnímat jenom čas  jiným smyslem – sluchem.

Sarondží se už naučila všemu rozumět ušima, svět se nezastaví proto, že přestala vidět. Sarondží už toho dost poznala a dost slyšela, a tak teď může přijmout svou roli toho, kdo řídí své kroky šmátráním po zdech. V domě jí to mají za zlé, že se o dění v rodině až moc zajímá.

„Musí všechno vědět, aby byla jako královna“, šeptali si v rodině.

Sarondží o tom ale dobře ví. A přesto jim nepřestává dávat dál ty nesnesitelné zvědavé a zvídavé otázky, které je tak rozpalují. Proč?

Jak na chodbě zazní něčí kroky, hned se ozve z jejího pokoje: „Kdo to jde? Kam to jde? Co se stalo“?

Odpověď často nepřijde a tehdy Sarondží zmlkne a utírá si slzy z nevidomých očí a přísahá si, že už se jich nebude vyptávat. A půl den zůstane tiše sedět a déle to nevydrží.

„Kam všichni jdete? Do kina? Co hrajou?“

Její vnučka ji často provokuje. “Kdo ti řekl , že jdeme všichni? Jde jen maminka“ a válí se smíchy.

„Ale oblékali jste se všichni“, nedá se šidit babička.

Vnučka se směje, že si babička na slepou jen hraje. Její matka neměla tchyni nikdy ráda a šeptá vnučce, že si to stejně dávno myslí.

Ti, kdo mají všechny smysly, nikdy nepochopí, proč se Sarondží o všechno tak zajímá. Nevědí, že  její otázky jejich odpovědi jsou mostem, který ji přes oceán temnoty spojuje s říší světla a jakmile se most prolomí, Sarondží už nikdy nenajde pevnou půdu pod nohama. Utopí se v hluboké tmě. A otázky se hrnou dál.

Ukázka z povídek. Anglická promenáda.